: Możesz być Aspie jeśli marzysz o rozmowie z kosmitami, a przerażeniem napawa cię myśl o pogawędce z sąsiadem z tej samej klatki. : Phoebe skrót od Post-Human Being
Kategorie: Wszystkie | aspie | cytaty | phoebe | przeczytane
RSS
niedziela, 21 stycznia 2007
Znajomości i przyjaźnie
Myślę, że jednym z powodów dla których mam bardzo mało przyjaciół (pisałum o tym w wątku na forum dla osób z ZA) i że duża liczba znajomych jest dla mnie strasznie obciążająca i zmuszająca do dużego wysiłku psychicznego jest to, że w towarzystwie ludzi NT muszę ciągle zastanawiać się nad tym jak się zachować i jak się dopasować oraz nad tym, jak oni postrzegają pewne sytuacje. Ponieważ dla mnie np nie istnieją podteksty i koncentruję się na tym co kto mówi wprost, to często nie łapię 'co tak na prawdę ktośtam ma na myśli'. Skoro 'daje mi do zrozumienia' -- a nie mówi wprost, a potem się dziwi / obraża, że ja nie łapię, to jest to dla mnie bardzo obciążające, bo muszę zacząć się zastanawiać i rozgryzać, czy ktoś mówi coś bo tak myśli, bo żartuje, bo używa ironii... Z TŻ mam bardzo prosto, bo gdy nie mam pewności to po prostu pytam: mówisz poważnie czy żartujesz? I dostaję odpowiedź -- i wiem jak się ustosunkować, czy rozważać to, co zostało powiedziane, czy się śmiać z żartu. Ale przecież nie mogę tak robić z dziesiątkami bliższych, a szczególnie -- dalszych znajomych. "Czy mówisz to wprost, czy ironicznie?" "Czy mówisz serio czy żartujesz?". "Czy chcesz mi przekazać coś innego niż oznaczają słowa, które wypowiadasz?"... takie pytania mam ochotę zadawać podczas niezobowiązujących konwersacji. A przecież nie zawsze (prawie nigdy) tak się da ... więc mój mózg się gotuje sam zastanawiając się, czy to co jest mówione jest tym, co jest myślane.
11:31, phoebe_aspie , aspie
Link Dodaj komentarz »
sobota, 20 stycznia 2007
Czytanie...
1. flu gone -- I feel much better.

2. Dzisiaj rozmowa z TŻ -- trochę wspominkowa -- jak to bylo kiedy sie poznalismy. Okazało się, że momentem w którym pierwszy raz TŻ zauważł, że ja jestem trochę dziwnu było zaobserwowanie pewnego mojego zachowania, dla mnie 100% naturalnego. Otóż ja mam zwyczaj cały czas coś czytać. Jeśli z kimś rozmawiam i chwilowo gadka się urywa nie mam nawyku podtrzymywania konwersacji, a moje oczy natychmiast odwracają się w stronę zapisanych kartek, lub ekranu komputera czy palmtopa. Czytam sobie linijkę albo dziesięć, aż osoba ze mną konwersująca zastanowi się o czym będziemy rozmawiać dalej i możemy kontynuować. Dla MTŻ najbardziej zaskakujący był ten zwyczaj w trakcie gdy jedziemy razem autobusem, siedzimy obok siebie, a ja wyciągam książkę... Przy czym nie jest to spowodowane niechęcią do toważysza podróży - tylko chęcią przeczytania czegoś w międzykonwersacyjnych pauzach...
23:10, phoebe_aspie , aspie
Link Komentarze (1) »
czwartek, 18 stycznia 2007
Sick
I'm sick and tired. No writing today.
22:49, phoebe_aspie , aspie
Link Dodaj komentarz »
środa, 17 stycznia 2007
Kiriana Cowansage -- kobieta z Zespołem Aspergera
Dziewczynki/kobiety wg. badań rzadziej cierpią na ZA. Niektórzy piszą o stosunku 4 : 1 (chłopcy z ZA : dziewczynki z ZA ), inni zwiększają tę proporcję aż do 8:1. Dlatego bardzo zainteresował mnie artykuł z Psychology Today o kobiecie z ZA. W  kwestii tego, że u dziewczyn przypadłość ta jest rzadsza niż u chłopców artykuł podaje jeszcze jedno wyjaśnienie: rzadziej diagnozuje się ZA u dziewczynek/kobiet. Dziewczynki z ZA są mniej agresywne i mniej lękowe niż chłopcy z ZA -- co może sprawiać ,że (ponieważ rzadziej zwraca się na -- w sumie -- grzeczne dziewczynki ) rzadziej trafiają one do specjalistów.

Kiriana mówi:

"I feel most comfortable being alone," she says. "I don't feel lonely very often, and when I do, it's usually not a general feeling of loneliness as much as a wish to be with a certain person or people." Parties tire her, and when she meets someone new she fears she'll come off as boring. "The things most people think of as fun are work to me," she says, citing the complicated dynamics of relationships and social interaction. "To me, fun would be reading a textbook."

Muszę przyznać, że bardzo ją rozumiem.
15:06, phoebe_aspie , aspie
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 16 stycznia 2007
Zrozumieć -- cel osoby z ZA


Zespół Aspergera to numer 3

(więcej: tutaj )
15:07, phoebe_aspie , aspie
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 15 stycznia 2007
Blog o autyzmie
Dzisiaj znalazłum blog o autyzmie i kampanii społecznej na rzecz nie wykluczania ludzi autystycznych z pracy. Bardzo mnie ujęła ta tablica:

Tablica nr 3

/pomysł i wykonanie Jakub Zgierski i Michał Waligórski /

Myślę, że sporo tego co wyżej przedstawiono dotyczy też ludzi z Zespołem Aspergera.
20:17, phoebe_aspie , aspie
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 14 stycznia 2007
Snow Cake -- film o autyźmie
"Snow Cake": za wikipedią:

Snow Cake is a drama film released on the 8 September 2006 in the UK. Directed by Marc Evans, it stars Sigourney Weaver, Alan Rickman, Carrie-Anne Moss and Callum Keith Rennie. The movie is filmed in Wawa, Ontario.

Snow Cake is a drama about the friendship between Linda, an autistic woman (Weaver), and Alex (Rickman) who is traumatized after a car accident involving Linda's daughter.

The movie was screened and discussed at Autism Cymru 2nd international conference in May 2006 as well as the Edinburgh International Film Festival, Tribeca Film Festival, Toronto International Film Festival, Seattle International Film Festival, among others. It was the opening night screening for the Berlin Film Festival as well.

Udało mi się wczoraj zobaczyć ten film i muszę przyznać że jest poruszający ale: jak dla mnie zbyt powierzchowny w przedstawieniu autyzmu. Za to Weaver (która jest jedną z moich ulubionych aktorek) gra naprawdę fantastycznie -- na poziomie Dustina Hoffmana z Rainmana.
To co mnie zastanawia w związku z tym filmem to połączenie autyzmu z OCD (obsessive-compulsive disorder; nerwica natręctw ) -- i wypowiedź jednej z osób na temat autystyczki Lindy: "It's autism, they're clean freaks" (To autyzm, ci ludzie mają obsesję na punkcjie czystości). W związku z tym połączeniem znalazłum coś takiego:

It is proposed that the repetitive and ritualistic behaviors, or "obsessions" and "compulsions," of individuals with autism and individuals with obsessive-compulsive disorder (OCD) are not distinct aspects of the two syndromes, but instead are phenomenologically similar and part of an overlapping class of behaviors. Data suggests that the basal ganglia (caudate nucleus) and frontal lobe are responsible for the development of pathological repetitive behaviors in both disordered populations.  In addition, evidence from psychopharmacology, including response to pharmacotherapy, suggests an overlap in neuropathology in autism and OCD, especially the efficacy of selective serotonin reuptake inhibitors (SSRIs) in ameliorating the obsessive-compulsive and repetitive and ritualistic behaviors in both autism and OCD.   Data are also cited that support the notion that the behavioral function of repetitive behaviors in typical development, OCD, and autism may be similar in early development, but over time these actions become a less salient component of the behavioral repertoire (typical development) or come to serve a different function for these two disordered populations.  Taken together, these studies exploring the links between repetitive behaviors and the brain provide evidence of a similar biobehavioral model in place in both autism and obsessive-compulsive disorder.

Wynikać może z tego, że czynności powtarzające się u autystyków i osób z OCD mogą mieć wspólne korzenie w podobym uszkodzeniu mózgu.
23:25, phoebe_aspie , aspie
Link Dodaj komentarz »
sobota, 13 stycznia 2007
Cytat [3]

"The problem with Asperger's is you're stupid and smart at the same time."

--- Nicole Kaim

/Problem z syndromem Aspergera polega na tym, że jesteś i głupi i mądry jednocześnie/

00:20, phoebe_aspie , cytaty
Link Dodaj komentarz »
piątek, 12 stycznia 2007
Lektury
Zaczęłum czytać "Lovely Bones" Alice Sebold; to co mnie uderzyło, to fakt, jak jest tam przedstawione 'niebo' -- jest to miejsce w zasadzie 'puste' -- bez emocji, tak jakby emocje należały do ziemi. I ten brak emocji (ludzkich emocji) bardzo chyba przeszkadza głównej bohaterce, która marzy o powrocie na ziemię. Cóż to więc za niebo -- moim zdaniem to niebo dla Aspergerów :).
23:08, phoebe_aspie , przeczytane
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 11 stycznia 2007
Random thoughts on current reading

* am finishing a book by David Lodge (I very much like his prose) "Thinks..." [I intend to post a commentary/review of it later] -- it has a (sterotypical) figure of an autistic child

* finished reading Zajdel's "Cała prawda o planecie Ksi" + "Drugie spojrzenie na planetę Ksi" -- insigts into totalitarianism, but also an interesting analysis of how an average man gets involved in the system (Eleven's story) -- very up to date in view of the Polish current obsession with lustracja

*finished reading Interzone issue 207 -- one good story: "Frankie on Zanziba"r by David Mace; but maybe because it's about a super-gifted and genetically transformed child that I like it so much (i seem to identify better with characters that don't fit and have it tough because of their abilities, which is not surprising after all... with me being Aspie); the rest average but a nice read for someone who likes sci-fi (and not fantasy!)

23:35, phoebe_aspie , przeczytane
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3